Suplementy diety i odżywki tworzone z myślą o sportowcach to źródło substancji o działaniu przyspieszającym spalanie tłuszczu i budowanie tkanki mięśniowej. Kupić można je bez recepty, a ich stosowanie z umiarem nie jest szkodliwe dla zdrowia. Należy je również wyraźnie odróżnić od sterydów anabolicznych i prohormonów, które traktowane są jako niedozwolony doping.
Odżywki białkowe
Produkuje się je z soi, mleka, jaj, pszenicy bądź wołowiny. Mają postać proszku, który przed użyciem należy zalać płynem (najczęściej wodą), a następnie dokładnie wymieszać. Dostarczają czystych protein, które niezbędne są do budowania masy mięśniowej. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że nie zastąpią treningu – picie odżywki białkowej bez wysiłku fizycznego nie odejmie nam kilogramów ani nie wyrzeźbi mięśni. Jest to jedynie uzupełnienie diety i treningu.
Odżywki białkowe są na ogół w pełni bezpieczne dla naszego ciała. Na opakowaniach producenci zawsze podają dawkowanie, którego warto przestrzegać. Dobrze bowiem uświadomić sobie, że spożywanie białka w zbyt dużej ilości może wywoływać problemy ze stawami i upośledzać pracę nerek.
Kreatyna
Obecnie jest najczęściej kupowanym przez osoby aktywne suplementem diety. Naturalnie występuje w naszym ciele – dostarczamy ją wraz z pożywieniem. Jej doskonałym źródłem jest wołowina, która dostarcza również dużych ilości białka. Stosowana przez sportowców ma przyczynić się do zwiększenia nie tylko siły, ale również masy mięśniowej. Jej działanie oparte jest na umożliwieniu syntezy ATP.
Stosowanie kreatyny umożliwia wykonywanie bardziej intensywnych ćwiczeń przez dłuższy czas. Mięśnie wolniej się męczą, komórki są lepiej nawodnione. To właśnie z tego powodu kreatyna stosowana jest przez osoby uprawiające sporty siłowe i wytrzymałościowe.
Kreatyna jest dla organizmu bezpieczne. Przez długi czas uważano, że negatywnie wpływa na nerki. Prowadzone liczne badania naukowe udowodniły jednak, że nie ma zależności między stosowaniem kreatyny a wystąpieniem chorób i dysfunkcji nerek.
Gainery
Są to odżywki, których przyjmowanie ma na celu przyspieszenie budowy mięśni. W składzie znajdują się:
- węglowodany;
- białka;
- tłuszcze.
Zawierają one więc mnóstwo kalorii. Z uwagi na to, że bardzo powodują bardzo gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi mogą przyczyniać się do tycia. W związku z tym stosować trzeba je z umiarem. Ich spożywanie zaleca się zwłaszcza po zakończeniu treningu. Dostarczają wtedy energii i wyrównują zapasy glikogenu, które zostały zużyte w czasie wysiłku.
L – karnityna
Stosowana jest chętnie przez osoby, których celem jest zgubienie tkanki tłuszczowej. Występuje ona w sposób naturalny w naszym ciele, a jej zadanie polega na transporcie kwasów tłuszczowych przez błonę otaczającą mitochondrium. Warto jednak podkreślić, że prowadzone licznie badania naukowe potwierdzają skuteczność L – karnityny jedynie u tych osób, u których stwierdzono niedobory tego składnika. Suplementacja jest droga, a w wielu wypadkach po prostu nieskuteczna.
Stosować czy nie?
Wymienione odżywki to jedynie niewielka część tego, co oferuje rynek suplementów diety dla sportowców. Decyzja o ich stosowaniu zawsze powinna być podjęta indywidualnie. W wielu wypadkach warto również skonsultować się z lekarzem.
13 komentarze
Same ciekawe artykuły tu u was! 🙂
Dziękujemy i zapraszamy po więcej!
Artykuł i tym co dla kulturystów najważniejsze, Naprawdę dziękuję za artykuł
proszę 🙂
wszystkie informacje w jednym miejscu – wlasnie tego szukalam.
ćwiecze u was już od jakiegoś czasu i super, ze moge takie porady mieć za darmo.
cieszymy się, że jesteś zadowolona!
w końcu ktoś rzetelnie napisał…
hehe musze wziąść sobie uwagi do serca
dzięki za rady i porady!
Gwarantuję polecić ten artykuł znajomym doskonała robota!!!!!
dziękujemy!
Fantastyczny opis, gratuluję kreatywnego i sprytnego podejścia do tematu.
dziękujemy również.