Dziś poruszymy temat wakacyjny. Każdy z nas chce choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości i odpocząć nad morzem, w zagranicznych kurortach bądź w naszych polskich pięknych górach. Z takimi planami powiązana jest podróż, a najczęściej wybieranym środkiem transportu są samochody.
Zjawisko, o którym mowa to z definicji uraz odcinka szyjnego spowodowany bezwładnym ruchem głowy. Najczęściej z tym terminem możemy się spotkać u pacjentów po wypadkach komunikacyjnych.
Przyczyny ?
Statystycznie zjawisko to najczęściej występuje u osób uczestniczących w różnego rodzaju wypadkach samochodowych. Odcinek szyjny narażony jest na niesamowite obciążenia zgięciowo-wyprostne spowodowane nagłym przyspieszeniem bądź hamowaniem.
Sam mechanizm urazu wygląda następująco, podczas uderzenia w przeszkodę pierwszy ruch jest to zgięcie odcinka szyjnego, a później zostaje wyprowadzony bardzo szybki ruch wyprostu, którego nie jesteśmy w stanie kontrolować, gdyż dzieje się to bardzo szybko.
Jeśli to uderzenie następuje od tyłu to mechanizm jest odwrócony. Podobny mechanizm urazu jest zauważalny również w wakacyjnym szale odpoczynku np.: przejażdżki kolejkami górskimi bądź skoki na główkę do zbyt płytkiej wody.
Skąd wiemy, że to whiplash ?
Podstawowymi objawami urazu typu whiplash to:
– ból karku i głowy
– ograniczony zakres ruchomości w odcinku szyjnym
– sztywność odcinka szyjnego
Rzadziej występującymi objawami są:
– ból barku, łopatki, ramienia
– drętwienie/mrowienie
– parastezje kończyn górnych
Statystycznie u 75% pacjentów urazem typu whiplash powrót do pełni zdrowia następuje od 3 tygodni do kilku miesięcy od wypadku. U 25% objawy się przewlekłe czyli również długotrwałe, przez co terapia trwa dłużej.
Kto może mi pomóc ?
W przypadku gdy doszło tylko do uszkodzenia tkanek miękki kierunek powinien być jeden – FIZJOTERAPEUTA. Terapia powinna być nakierowana na zwiększanie zakresów ruchomości, przywrócenia podstawowych czynności ruchowych, aby móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Indywidualne podejście terapeuty, zastosowanie odpowiednich technik np.: terapia punktów spustowych, mobilizacje oraz nawet często pomijane zabiegi fizykoterapeutyczne pozwolą na szybszy powrót do pełni zdrowie. Natomiast jeśli doszło do uszkodzenia tkanki kostnej należy najpierw skontaktować się ze specjalista, chociażby ortopedą.