Każdy, kto decyduje się na uprawianie sportu, musi pamiętać o rozgrzewce. Nie jest przesadą stwierdzenie, że jest to najbardziej znaczący element każdego programu treningowego. Zapominanie o niej to najpoważniejszych grzech tych wszystkich, którzy amatorsko uprawiają sport. Jej brak nie tylko znacznie ogranicza możliwości naszego ciała, ale również zwiększa ryzyko takich urazów, jak skręcenia stawów, naciągnięcia mięśni czy zerwanie ścięgien.
Seria prostych ćwiczeń fizycznych, których intensywność stopniowo narasta, powinna poprzedzać każdy wysiłek fizyczny. Pamiętając o niej, zmniejszamy ryzyko wystąpienia nie tylko zakwasów, ale również poważnych urazów, które na długo mogą wykluczyć nas ze sportu. Specjaliści podają, że idealnie przeprowadzona rozgrzewka pobudza wszystkie mięśnie naszego ciała, a jednocześnie nie trwa krócej, jak siedem minut.
Jakie są zadania rozgrzewki?
Rozgrzewka poprzedzająca właściwy trening ma przede wszystkim za zadanie:
- podnieść temperaturę ciała, przez co poprawie ulegnie elastyczność mięśni;
- przygotować serce do zwiększonego wysiłku, rozszerzając naczynia krwionośne;
- pobudzić układ nerwowy, który ma za zadanie poprawić jakość połączeń między nerwami a mięśniami;
- rozgrzać stawy, przez co staną się one bardziej elastyczne, a zakres ruchu ulegnie zwiększeniu;
- zwiększyć ilość tlenu i składników odżywczych docierających do mięśni, przez co możliwy staje się dłuższy i bardziej intensywny wysiłek fizyczny.
Rodzaje rozgrzewki
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że nie ma przepisu na uniwersalną rozgrzewkę, która idealnie sprawdzi się w każdym przypadku. Niemniej jednak wskazać można na dwa podstawowe rodzaje wstępnego treningu, który każdy sportowiec powinien stosować. Wyróżnia się rozgrzewkę:
- ogólną;
- właściwą.
Ta pierwsza to przede wszystkim ćwiczenia aerobowe, które nie mogą być zbyt forsowne. Idealnie sprawdza się tutaj trucht czy skakanie na skakance. Świetne są również pajacyki. Ta część rozgrzewki skutecznie podnosi temperaturę naszego ciała, rozgrzewa mięśnie i podnosi ich temperaturę.
Rozgrzewka właściwa to ćwiczenia pobudzające te obszary ciała, które za chwilę zostaną poddane treningowi właściwemu. Trzeba pamiętać, że nigdy nie należy pomijać żadnych stawów – nawet tych, które zasadniczo nie będą zbytnio pracowały. Dzięki temu zwiększamy swoje bezpieczeństwo i zmniejszamy ryzyko bolesnej kontuzji.
Stretching
Wbrew obiegowej opinii wykonywany powinien być nie tylko na zakończenie treningu. Stanowi również istotny element dobrze przeprowadzonej rozgrzewki. Rozciąganie mięśni sprawia, że zwiększa się zakres ruchu we wszystkich stawach, ścięgna zostają wzmocnione, a ukrwienie mięśni jest lepsze. Nie trudno się domyślić, że ten element rozgrzewki również zapewnia skuteczną ochronę przed urazami.
Rozgrzewka to ważny element treningu, którego nigdy nie powinniśmy pomijać. Dzięki niej jesteśmy mniej narażeni na powstawanie urazów i kontuzji, które na długo mogłyby wyeliminować nas z uprawiania sportu. Do rozgrzewki należy przykładać się nie mniej niż do właściwej części planu treningowego.
4 komentarze
Zawsze się rozgrzewam, już mi ten nawyk został ze szkoły podstawowej:). A jeśli chodzi o rozgrzewkę na basenie – najbardziej lubię robić ją już w wodzie. Jest to chyba dla mnie najprzyjemniejsza forma rozrywki:).
Zgadzam się! Zauważyłam, że często zapomina się o rozgrzewce – przed pływaniem. To też błąd, na który warto zwrócić uwagę.
zauważyliśmy, że nowe osoby, które do nas przychodzą też o tym zapominają. Dlatego staramy się przypominać o rozgrzewce nie tylko w klubie, ale też edukować przez pisanie artykułów.
Wiem, byłem właśnie jednym z nich 🙁 Na szczęście trener z Państwa klubu jeszcze raz wszystko mi spokojnie i dokładnie wytłumaczył. Jeszcze nigdy nie spotkałem się z tak wykwalifikowanym człowiekiem. Widać, że trenowanie to jego pasja, ponieważ ma na ten temat rozległą wiedzą, którą zechciał się ze mną podzielić 🙂