Stewia lub, mówiąc inaczej, zioło słodowe, to bardzo modny ostatnio słodzik, który jest blisko trzysta razy słodszy od tradycyjnego i popularnego w Polsce białego cukru. Jednocześnie niemal zupełnie pozbawiona jest kalorii. Pojawia się pytanie, czy aby na pewno jest to zdrowy zamiennik białego cukru i czy nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.
Dlaczego cukier jest niezdrowy?
Spożywanie cukru w zbyt dużych ilościach to ogromne zagrożenie nie tylko dla naszej sylwetki, ale również zdrowia. Już w 1957 roku uznano cukier rafinowany (a więc ten chętnie spożywany przez Polaków) za prawdziwą truciznę – pozbawiony jakichkolwiek witamin i minerałów, dostarczający jedynie czystych węglowodanów i mnóstwa kalorii. Przyczynia się do powstawania tak zwanej otyłości brzusznej i rozwoju chorób cywilizacyjnych. To między innymi jego sprawką jest pojawienie się cukrzycy i nadciśnienia tętniczego. Stewia tych wszystkich negatywnych właściwości jest pozbawiona.
Krótka historia
Pierwsze wzmianki o stewii i posiadanych przez nią właściwościach pochodzą z roku 1899. To wówczas Moises Santiago Bartoni dokładnie opisał tą roślinę. Pozyskać z niej substancje, które warunkują słodki smak, udało się dopiero w roku 1931, a więc ponad trzydzieści lat później. Chodzi o stewiozyd oraz rebaudiozydem.
Stewię po raz pierwszy zaczęli powszechnie stosować Japończycy, dla których zdrowy tryb życia istotny był od dawna. Na terenie Japonii stewia szybko zastąpiła słodziki syntetyczne, do których zalicza się między innymi aspartam. Ciekawym jest fakt, że sprzedawana w kraju kwitnącej wiśni coca – cola słodzona jest właśnie stewią.
Właściwości
Stewia jest rośliną, która nawet w najmniejszym stopniu nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi, nie przyczynia się również do odkładania się tak znienawidzonego przez większość osób tłuszczyku. Nie przyczynia się tym samym do powstawania chorób cywilizacyjnych takich, jak cukrzyca czy miażdżyca. Wymienione właściwości sprawiają, że mogą po nią sięgać nie tylko osoby walczące z nadwagą i otyłością, ale również cukrzycy. Dobrze znosi ona działanie wysokiej temperatury, co pozwala na dodawanie jej do ciast i potraw na gorąco.
W jakiej formie jest dostępna?
Stewia jest naturalnym słodzikiem, który najczęściej kupujemy w postaci wygodnych w użyciu tabletek. W sklepach ze zdrową żywnością można również znaleźć suszone listki. Z uwagi na to, że jest ona ponad trzydzieści razy słodsza od cukru jedno opakowanie wystarcza na naprawdę długi czas. Jedna łyżeczka stewii równa się bowiem aż szklance białego cukru, który znaleźć można w kuchni większości z nas. Aby osłodzić sobie herbatę, wystarczy więc do szklanki dodać jej naprawdę niewielką ilość.
Dlaczego jest wciąż tak mało popularna?
Stewia została dopuszczona do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej dopiero w 2011 roku. Po szeregu badań i testów udało się udowodnić, że w żaden sposób nie wpływa negatywnie na ludzki organizm. Można więc spodziewać się, że podbicie przez nią europejskich rynków jest tylko kwestią czasu. Z czasem stewią słodzić będą wszyscy – nie tylko zwolennicy zdrowego życia i szczupłej sylwetki.
1 Comment
Świetny artykuł! Bardzo dużo osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak bardzo szkodliwy jest cukier. Trzeba go czymś zastąpić i moim zdaniem stewia to naprawdę dobry produkt.