W dawnej Polsce stanowiły podstawę diety. Doceniano je przede wszystkim z uwagi na walory smakowe. Na late zapomniane, dzisiaj znowu wracają do łask. Kasze- bo właśnie o nich mowa – to skarbnica witamin i minerałów, którą serwować można zarówno na słowo, jak i słodko. Na jakie kasze stawiać i dlaczego warto je jeść?
Czego nam dostarczają?
Jeśli pod uwagę weźmiemy walory odżywcze kasz, to okazuje się, że są one o wiele zdrowsze niż ziemniaki, ryż czy makaron. Dostarczają nam węglowodanów złożonych, które sprawiają, że w naszym organizmie nie dochodzi do gwałtownych skoków cukru. To właśnie z tego powodu kasze mogą być bez obaw spożywane przez cukrzyków.
Kasze to także doskonałe źródło błonnika, który usprawnia pracę naszych jelit i sprawia, że przyswajanie tłuszczu zostaje utrudnione. To właśnie błonnik sprawia, że kasze na długo hamują nasz apetyt – pęcznieje on w żołądku, skutecznie go zapełniając. Osoby jedzące dużo kasz nie mają trudności z zaparciami. Obce są im także inne problemy trawienne.
Kasze są niemalże zupełnie pozbawione tłuszczu. To z tego powodu poleca się je osobom, które dbają o linię i ćwiczą. Dostarczają niezbędnych witamin, chronią przed wyniszczeniem organizmu, a jednocześnie nie powodują tycia.
Kasze zawierają także:
- kwas foliowy;
- witaminę E;
- witaminy z grupy B;
- żelazo;
- fosfor;
- wapń;
- krzem.
Znajdują się w nich również nie małe ilości białka. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawiera ono dużych ilości tryptofanu i lizyny, a więc tych aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. W związku z tym dietetycy i specjaliści z zakresu żywienia zalecają, aby kasze spożywać razem z mięsem.
Kasza gryczana
Jest najbardziej znana, a tym samym stosowana najpowszechniej. Wytwarza się ją z nasion gryki. Kasza gryczana może być prażona lub nie. Ta pierwsza charakteryzuje się ciemnym kolorem oraz wyjątkowo intensywnym smakiem i zapachem, który nie każdemu odpowiada. Nieprażona jest jasna, a jej smak i zapach jest naprawdę delikatny.
Nie zawiera ona glutenu, przez co może być spożywana przez osoby, które nie tolerują tego składnika. Z uwagi na bardzo niski indeks glikemiczny poleca się ją osobom dbającym o linię oraz diabetykom.
Kasza jaglana
Ostatnio prawdziwy hit w naszych kuchniach. Chętnie wybierana przez osoby chore, osłabione, ale też przez sportowców i tych, którzy dbają o linię. Podkreśla się, że pomaga w walce z przeziębieniem. Jest doskonałym źródłem żelaza – żadna inna kasza nie zawiera go tak dużo. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy przechowywać jej długo – bardzo łatwo jełczeje.
Kasza owsiana
Stosunkowo mało znana. Wytwarza się ją z ziaren owsa, które o wiele częściej spożywamy pod postacią płatków. Kasza ma od nich jednak o wiele więcej cennych właściwości odżywczych.
Zaprezentowane rodzaje kasz to nie wszystko, na co możemy się zdecydować. Są to jednak kasze najzdrowsze, po które warto sięgać jak najczęściej. Każdy z nas powinien zamiast ziemniaków czy makaronu jeść właśnie to, co doceniali już nasi przodkowie.
3 komentarze
A co z kaszą kuskus? Jest to właściwie jedyny rodzaj kaszy, który przechodzi mi przez gardło..
Kasza kuskus o tez mnóstwo dobra 🙂
nawet nie wiedzialam, ze kasze maja tyle dobrych wlasciwosci … chyba w koncu zrezygnuje z ziemniakow i przerzuce sie na kasze. Mam nadzieje, ze bedzie mi smakowac, bo wlasnie nieraz probowalam przerzucic sie na jakies zdrowe zywienie, ale bylo kiepskie w smaku