Trenowanie na siłowni to w dzisiejszych czasach coraz popularniejszy sposób na spędzanie wolnego czasu. Bardzo dużo osób zaczyna sobie zdawać sprawę, że to jedyna droga (oczywiście w połączeniu z właściwą dietą i zdrowym stylem życia) do posiadania szczupłej sylwetki i wydolnego organizmu. Niektórzy narzekają jednak, że po wykonaniu jednostki wszystko ich boli, przez co motywacja do robienia kolejnych zadań na siłowni spada. Są jednak sposoby, aby przyspieszyć regenerację mięśni po treningu.
Dlaczego regeneracja jest tak ważna?
Niestety, wiele osób błędnie uważa, że ten aspekt nie ma większego znaczenia. Spotkaliśmy się z osobami, dla których ćwiczenia na siłowni były bardzo ważne, ale już sama regeneracja nie była zbyt istotna. Trzeba jednak podkreślić, że ten stan jest kluczowy w walce o zbudowanie większej ilości mięśni. W końcu to właśnie w czasie regeneracji nasza sylwetka poprawia się i praca wykonana na treningach zaczyna przynosić wymierne efekty. Trzeba też zaznaczyć, że brak właściwego odpoczynku sprzyja powstawaniu kontuzji. Kłopot z tym mają szczególnie osoby początkujące, ponieważ nie brakuje im zapału i najchętniej trenowaliby osiem dni w tygodniu. To jednak nie jest odpowiednie podejście, ponieważ każdy organizm potrzebuje właściwego czasu na regenerację. Tylko wtedy można liczyć na efekty wykonywanych jednostek treningowych.
Od czego zależy czas potrzebny na regenerację?
Jest to bardzo złożona kwestia. Trenowanie na siłowni często ma charakter indywidualny. Tutaj jest podobnie. Jeden zawodnik będzie potrzebował kilku dni, a drugi kilkunastu. Na pewno jednak czas potrzebny na odpoczynek zależy od wieku, realizowanego planu treningowego, stosowanej diety, ilości snu, aktywności poza treningami, stażu treningowego, suplementacji czy skali stresu, z jaką każdy z nas – w mniejszym czy większym stopniu – musi się mierzyć.
Sposoby na przyśpieszenie regeneracji mięśni
Zdecydowanie najważniejszy jest sen. Ćwiczenia na siłowni potrafią być męczące, dlatego każdy organizm potrzebuje potem odpoczynku. Przyjmuje się, że należy spać przez minimum osiem godzin. W tym czasie następuje wydzielanie hormonu wzrostu (przez przedni płat przysadki mózgowej), a potem synteza białek, co owocuje szybszym dojściem do pełni sił i lepszą sylwetką.
Kluczowe jest też odżywianie. W diecie nie może zabraknąć białka, węglowodanów i tłuszczów. Pamiętaj, aby odpowiednio ustalić plan treningowy. Ćwiczenia na siłowni mają prowadzić do zrealizowania konkretnych celów (jak choćby lepsza sylwetka), a nie do kontuzji. W związku z tym, trenuj co najwyżej trzy dni pod rząd, a potem zadbaj o minimum jeden dzień przerwy (czasami będą potrzebne nawet dwa dni – w dużej mierze jest to kwestia indywidualna). Należy pamiętać, że zbyt intensywne trenowanie na siłowni przyniesie odwrotne skutki do zamierzonych.
Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z masaży, sauny czy kriokomory, dzięki którym można się nie tylko zrelaksować, ale skutecznie zadbać o właściwą regenerację. Warto także – zaraz po treningu – wziąć lodowaty prysznic, który też zmniejsza zmęczenie mięśni. W miarę możliwości, unikaj sytuacji stresowych i staraj się myśleć pozytywnie. To pozwala na wydzielanie większej liczby endorfin, co również przekłada się na szybszą regenerację i mniejsze zmęczenie.
Komentarze