Skuteczne trenowanie na siłowni wymaga nie tylko regularności w swoich poczynaniach i systematycznego realizowania rozpisanych wcześniej jednostek. Konieczne jest także wykonywanie odpowiednich ćwiczeń przy użyciu właściwej techniki. Nie inaczej jest w przypadku zadań ze sztangą, które są jednymi z najbardziej popularnych. Jak prawidłowo trzymać to urządzenie w czasie robienia różnych ćwiczeń? Dlaczego jest to tak istotne?
Dlaczego właściwa technika jest taka ważna?
Jest to istotne co najmniej z kilku powodów. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że trenowanie na siłowni ze sztangami może być niebezpieczne. Wszystko dlatego, że często osoby wykonujące takie zadania zmagają się z bardzo dużymi obciążeniami. Odpowiednia technika gwarantuje zachowanie właściwego bezpieczeństwa oraz eliminuje ryzyko nabycia wielu urazów. To jednak nie wszystko. Trzeba podkreślić, że tylko właściwa technika wykonywania zadań – obojętne czy chodzi o sztangę, bieżnię czy atlas – może doprowadzić do uzyskania satysfakcjonujących efektów z wykonywanych jednostek treningowych. Jeśli ktoś ćwiczy niedbale i nieprecyzyjnie, to niestety duża część jego wysiłku jest daremna.
Jak odpowiednio trzymać sztangę?
Wiecie już, że trenowanie na siłowni bez stosowania odpowiedniej techniki często mija się z celem. Jak zatem właściwie trzymać sztangę? Warto podkreślić, że chwyt powinien być odpowiednio mocny. Wszystko po to, żeby mieć pewność, że sztanga nie wyślizgnie się z dłoni. Z drugiej strony nie wolno zbyt mocno chwytać tego urządzenia, ponieważ powoduje to napięcie mięśni, co też jest niekorzystnym zjawiskiem. Oprócz tego, zbyt mocny chwyt sztangi przyczynia się do powstawania skurczów mięśni – jest to szczególnie niebezpieczne, kiedy urządzenie wędruje do góry, ponieważ może doprowadzić do naprawdę wielu poważnych kontuzji. Inną istotną kwestią jest kciuk. Jak prawidłowo ułożyć tę część ręki? Trzeba zaznaczyć, że wyróżniamy dwie możliwości: chwyt otwarty oraz zamknięty. W pierwszym kciuk nie do końca obejmuje całego gryfu. Tymczasem w przypadku chwytu zamkniętego dany sprzęt jest obejmowany już przez całą dłoń. Innymi słowy, kciuk łączy się z pozostałymi palcami, które także znajdują się na powierzchni gryfu. Który chwyt lepiej używać? Jeśli chodzi o osoby początkujące, to radzimy stosować chwyt zamknięty, który w lepszym stopniu pozwala ćwiczyć ze sztangą oraz operować nią. Chwyt otwarty jest bardziej ryzykowny i dlatego przede wszystkim stosują go osoby naprawdę doświadczone, dla których trenowanie na siłowni jestem praktycznie chlebem powszednim. Wszystko dlatego, że w przypadku tego chwytu trzeba naprawdę świetnie znać się na technice wykonywania ćwiczeń, aby nie narazić swojego ciała na różne urazy.
Dlaczego warto korzystać z pomocy trenera personalnego?
Jeśli chcecie mieć pewność, że trenowanie na siłowni będzie w pełni efektywne, to warto skorzystać z pomocy trenera personalnego. Jest to osoba, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Dzięki temu, technika wykonywanych przez was ćwiczeń będzie zawsze w 100% odpowiednia, co oczywiście przełoży się na właściwe efekty z realizowanych jednostek treningowych.
Komentarze