Wielu trenujących zastanawia się, jak ćwiczyć na siłowni, aby osiągać z tego tytułu sukcesy, którymi najczęściej mają być zgrabniejsza sylwetka i większa ilość mięśni. Zazwyczaj w takich przypadkach te osoby powinny realizować jednostki treningów siłowych i tak zwanych cardio, czyli wytrzymałościowych. Trzeba podkreślić, że trenowanie na siłowni musi być przeprowadzane w odpowiedniej kolejności, aby jak najwięcej czerpać z wykonywanych zadań. Co zatem warto wiedzieć o tych rodzajach ćwiczeń? W jakiej kolejności należy je wykonywać?
Charakterystyka treningu siłowego i cardio
Warto wiedzieć, że wykonywanie na siłowni aspektów siłowych jest zaliczane do beztlenowej aktywności. W tym przypadku osoba realizujące zadania na podstawie konkretnej jednostki treningowej nie dostarcza organizmowi optymalnej ilości tego pierwiastka. W związku z tym, energia jest otrzymywana z beztlenowych systemów energetycznych, w których wykorzystywane są choćby węglowodany. To bardzo istotny aspekt. Jeśli chodzi o treningi cardio, to tutaj źródłami energii – oprócz węglowodanów – mogą być również tłuszcze. Kiedy jednak następuje taka sytuacja? Kluczową informacją jest fakt, że rodzaj dominującego elementu zależy od intensywności, a także czasu trwania treningu wytrzymałościowego.
Jak ćwiczyć na siłowni, aby wykonywać zatem odpowiedni trening cardio? Jeśli chcecie systematycznie spalać tkankę tłuszczową, to muszą wystąpić między innymi warunki tlenowe. W tym wypadku mamy do czynienia z sytuacją, w której zapotrzebowanie na ten element jest zaspokajane, a ilość pierwiastka dostarczanego do organizmu jest odpowiednia.Osoby, które wykonują ćwiczenia na siłowni, aby zrzucić zbędne kilogramy, muszą również pamiętać, że dobry trening cardio musi być wykonany ze średnią intensywnością. Trzeba także podkreślić, że czas trwania takiej jednostki treningowej powinien być dłuższy, niż około pół godziny. Wszystko dlatego, że we wcześniejszym okresie energia do realizacji zadań jest dostarczana z węglowodanów, czyli nie następuje zrzucanie zbędnych kilogramów! Dopiero po wspomnianym wyżej okresie dochodzi do skutecznego spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. Tak jak już zostało wspomniane, cały czas trening cardio powinien mieć średnią intensywność, aby cel jednostki został w pełni osiągnięty.
W jakiej kolejności należy ćwiczyć?
Co zrobić, kiedy wasza rozpiska treningowa na dany dzień zawiera elementy treningu siłowego oraz wytrzymałościowego? W takim wypadku w pierwszej kolejności trzeba wykonywać zadania siłowe. Dlaczego? Musicie wiedzieć, że brak zastosowania się do tej rady może przyczynić się do wyczerpania zapasów węglowodanów organizmu. Jeśli dokładnie przeczytaliście powyższy tekst to już wiecie, że to właśnie te elementy dostarczają energii w przypadku treningu siłowego. Jeśli zatem wyczerpiecie je w trakcie pierwszej części treningu cardio, to potem może ich już nie starczyć na kolejne zadania. Innymi słowy, realizacja jednostek treningowych w odwrotnej kolejności prowadzi do tego, że pracujecie na zdecydowanie mniejszych obrotach (w drugiej części), ponieważ po prostu brakuje wam „pary”. Skutkuje to zdecydowanie mniejszymi efektami. Ponadto, wykonanie w pierwszej kolejności ćwiczeń siłowych jest korzystne, gdyż powoduje to odpowiednie zmniejszenie węglowodanów (potrzebnych do uzyskania energii w tej fazie) i prowadzi do faktu, że trening cardio w większej mierze opiera się na spalaniu niechcianej tkanki tłuszczowej.
Komentarze