Macie zamiar w najbliższym czasie rozpocząć regularne ćwiczenia na siłowni? To bardzo dobra decyzja. Bardzo często jednak po wykonaniu tego pierwszego kroku pojawiają się wątpliwości dotyczące wielu różnych kwestii. Na przykład, sporo osób zastanawia się czy warto wykonywać ćwiczenia na siłowni według konkretnej rozpiski treningowej czy nie ma to większego znaczenia. W dzisiejszym wpisie dowiecie się więcej na ten temat.
Czy warto układać rozpiskę treningową?
Uważamy, że zdecydowanie tak. Co daje taka rozpiska treningowa? Bardzo wiele korzyści, dzięki którym ćwiczenia na siłowni będą znacznie bardziej efektywne. Najlepiej sporządzić ją jeszcze przed pierwszym treningiem. Co jednak powinniście zrobić, jeśli nie macie odpowiedniej wiedzy, jak się za to zabrać? Przede wszystkim, nie szukajcie informacji w sieci na niesprawdzonych portalach. Nie wiecie, kto stoi za napisaniem danej wiadomości. Często są to osoby, które nie mają zbyt wiele wspólnego z treningiem. Stosowanie takich rozpisek może bardziej zaszkodzić, niż pomóc! Zdecydowanie lepiej skorzystać jest z pomocy kogoś doświadczonego. Taką osobą może być, na przykład, trener osobisty. Ułożenie odpowiedniego planu sprawi, że od samego początku będziecie wiedzieć, czego spodziewać się w czasie każdego kolejnego treningu. Poza tym, o niczym sobie nie zapomnicie. Dzięki temu, będziecie wykonywać wyłącznie te ćwiczenia, które są Wam w danym momencie potrzebne. Rozpiska wpływa też dobrze na motywację. Jeśli będziecie mieć przed sobą konkretny harmonogram, to trudniej Wam będzie zrezygnować i sobie odpuścić, a ćwiczenia na siłowni krok po krok zaczną Was przybliżać do realizacji konkretnych celów. Wszystko będzie zrobione w zdecydowanie bardziej profesjonalny sposób, co też przyczyni się do tego, że łatwiej będzie osiągnąć wymarzoną sylwetkę.
Jak ułożyć rozpiskę treningową?
Dla osób początkujących jest to trudne zadanie. Takim ćwiczącym przyda się trener osobisty, który pomoże uporać się z tą kwestią. Na pewno warto podzielić okres treningowy na trzy etapy (przygotowawczy, startowy oraz przejściowy). W pierwszym z nich będziecie budować Wasze „fundamenty”. Jeśli wcześniej nie mieliście zbyt wiele do czynienia z siłownią, to nie ma innej drogi. Musicie mieć właściwą bazę, aby przejść do najtrudniejszych ćwiczeń, które w największym stopniu pomagają w osiągnięciu szczupłej sylwetki. W czasie okresu przejściowego mamy do czynienia z czynnym wypoczynkiem. Trzeba jeszcze wspomnieć o jednej kwestii. Okresy powinny zostać podzielone na mezocykle. Są to jeszcze mniejsze elementy całej „układanki”. Wyróżniamy mezocykle podstawowe, wprowadzające, kontrolno-przygotowawcze czy startowe. Następnie, należy zaplanować każdą pojedynczą jednostkę treningową. Trzeba skupić się na celach głównych oraz dostosować ćwiczenia na siłowni do aktualnych okresów oraz mezocykli. Trener osobisty powinien w tym momencie uwzględnić też poprawiającą się z czasem kondycję. W związku z tym, ćwiczenia w późniejszym okresie będą, rzecz jasna, bardziej wymagające, niż na wcześniejszych etapach.
Komentarze