W dzisiejszych czasach stosowanie różnych diet jest bardzo modne. Nie da się ukryć, że aby trenowanie na siłowni było efektywne, trzeba nie tylko wykazać się systematyką i dokładnością w czasie wykonywania kolejnych powtórzeń w ramach jednostek. Konieczne jest też stosowanie właściwej diety. Obecnie jednak jest mnóstwo różnych zdrowych jadłospisów i wiele osób ma po prostu prawdziwy mętlik w głowie. Ostatnio wiele mówi się o diecie HC. Jakie są jej najważniejsze zasady? Czy można ją stosować i jednocześnie aktywnie trenować? Zapraszamy do lektury.
Jakie są najważniejsze zasady diety HC?
Literki HC (High Carb) oznaczają dietę wysokowęglowodanową. Jak sama nazwa wskazuje, to właśnie węglowodany stanowią najważniejszy punkt w jadłospisie każdej osoby, która zdecyduje się na taki model żywieniowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że dieta High Carb polega również na ograniczeniu albo nawet całkowitym wyeliminowaniu tłuszczy (są wolno trawione, mają tendencje do zalegania w jelitach itp.) oraz białek pochodzenie zwierzęcego (o wiele lepiej stosować te pochodzenia naturalnego). Najczęściej stosuje się proporcje 80/10/10, w której 80% zapotrzebowania energetycznego jest dostarczane właśnie dzięki spożyciu węglowodanów.
Co najczęściej jedzą osoby będące właśnie na tej diecie? Przede wszystkim, są to owoce (jak choćby banany) i warzywa, które stanowią węglowodany proste. Te elementy powinny występować w dość dużych ilościach (aczkolwiek nie mogą stanowić podstawy tej diety). Węglowodany złożone można zaś znaleźć w produktach zbożowych, makaronach, brązowym ryżu, ziemniakach itd. Nie zaleca się zaś spożywania białego cukru czy wszelkich słodyczy (ciasta, pączki itp.), które wcale nie są wysokowęglowodanowe, jak niektórzy powszechnie uważają.
Jakie korzyści wynikają ze stosowanie diety wysokowęglowodanowej wegańskiej? Na pewno warto podkreślić, że ten model żywieniowy pozwala na redukcję wagi bez restrykcyjnego liczenia kalorii oraz ograniczania się co do ilości spożywanych posiłków. Ponadto, stosowanie się do tej diety poprawia nastrój, przyspiesza metabolizm czy obniża poziom stresu. Badania potwierdzają też, że osoby unikające tłuszczów czy białek pochodzenia zwierzęcego rzadziej mają kłopoty z chorobami układu krążenia czy miażdżycą.
Dieta HC i trenowanie na siłowni – czy jest to dobre połączenie?
Praktycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować dietę wysokowęglowodanową. Trenowanie na siłowni i efektywność wykonywania ćwiczeń nie powinny na tym w żaden sposób ucierpieć. Trzeba zaznaczyć, że wielu sportowców stosuje taki właśnie model żywieniowy. Nie może to jednak dziwić, ponieważ węglowodany przyczyniają się między innymi do wzmocnienia organizmu i posiadania większych zapasów energetycznych. Zwiększone spożycie tego składnika powoduje również zwiększenie wytrzymałości i wydolności organizmu.
Oczywiście, warto jednak przed rozpoczęciem tej diety skonsultować się z lekarzem. Trzeba też przeprowadzić badania, aby określić czy w danym momencie można zmienić nawyki żywieniowe na te wyżej opisane. Konieczne jest też odwiedzenie dietetyka i ustalenie odpowiedniego jadłospisu. Stosowanie tej diety na własną rękę – bez posiadania specjalistycznej wiedzy – może zaszkodzić, a nie pomóc.
Komentarze