Niestety, coraz więcej osób ma problem z zatrzymaniem wody w organizmie. Niektórzy całkowicie to bagatelizują. Są jednak ludzie, którzy mocno się tym faktem przejmują. Jak to jest naprawdę z tą dolegliwością – czy rzeczywiście jest to groźne schorzenie i jest się czym martwić? A jeśli tak, to jak można sobie z tym wszystkim poradzić?
Jakie są przyczyny zatrzymania wody w organizmie?
Zazwyczaj ten problem dotyka osób, które wykonują ćwiczenia na siłowni bardzo rzadko i generalnie nie prowadzą zbyt aktywnego trybu życia. Warto wiedzieć, że zatrzymanie wody w organizmie najczęściej objawia się w postaci obrzęków będących rezultatem nadmiernej ucieczki wody prosto z naczyń krwionośnych oraz gromadzenia się jej we tkankach. Obrzęki wiążą się ze zwiększoną masą ciała, opuchlizną czy obrzmieniem palców rąk itd. Trzeba zaznaczyć, że ta dolegliwość może występować o dowolnej porze dnia i być związana z różnymi partiami ciała. Najczęściej jednak narażone są na nią ręce, okolice kostek oraz całe podudzia czy stopy.
Jakie są najczęstsze przyczyny tej dolegliwości? Wspomnieliśmy już, że jedną z nich jest mało aktywny tryb życia. Niestety, osoby które rzadko wykonują ćwiczenia na siłowni, biegają czy grają w różne dyscypliny sportowe itp. mogą mieć problemy z tym schorzeniem. Poza tym, istotnym czynnikiem jest także niewystarczająca podaż płynów. Jeśli do organizmu nie będą dostarczane odpowiednie ilości wody, to będzie się on bronił przed jej utratą poprzez gromadzenie cieczy w tkance podskórnej. Warto także wspomnieć o nadmiarze sodu i niedoborze potasu w diecie. Spożywanie zbyt dużej ilości produktów z tym pierwszym elementem także przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie. Pamiętajcie, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby spożycie soli nie przekraczało 5 g – czyli mniej więcej 2 gramów sodu. Z drugiej strony, trzeba dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość potasu. Innymi powodami występowania tej dolegliwości są restrykcyjna dieta odchudzająca, nadmiar spożywanego alkoholu, ciąża (zwłaszcza jej końcowy okres), nadchodząca miesiączka, upały czy niektóre leki.
Nadmiar wody w organizmie – z jakimi chorobami może wiązać się?
Tej dolegliwości na pewno nie wolno pod żadnym pozorem bagatelizować. Musicie wiedzieć, że to schorzenie może wiązać się z różnymi chorobami. Objawy zatrzymania wody w organizmie to nie tylko obrzęki powodujące ból i dyskomfort. Czasami ta dolegliwość może być również powiązana z niewydolnością serca czy żylakami. Osoby, które skarżą się na zatrzymanie wody w organizmie często mają też do czynienia z zakrzepica żył głębokich. Nadmiar wody w organizmie jest również jednym z symptomów chorób nerek, niedoczynności tarczycy lub kłopotów z wątrobą. Jeśli zatem zauważyliście u siebie ten problem, to niezwłocznie powinniście udać się do lekarza.
Zatrzymanie wody w organizmie – jak uniknąć?
Z tą dolegliwością naprawdę nie ma żartów. W związku z tym należy zrobić wszystko, aby uniknąć tego schorzenia. Jak? Najlepiej poprzez regularne ćwiczenia na siłowni i ogólne zatroszczenie się o systematyczną aktywność fizyczną. Poza tym, powinniście zweryfikować stan waszych jadłospisów. Należy zdecydowanie zmniejszyć nadmiar soli oraz zadbać o właściwą ilość potasu i innych kluczowych pierwiastków. Musicie także spożywać odpowiednią ilość płynów każdego dnia, unikać alkoholu oraz uważać na leki.
Komentarze