Często zdarza się tak, że kobiety w ciąży kompletnie rezygnują z aktywności fizycznej. Oczywiście, w niektórych przypadkach jest to wręcz wskazane. Czasami jednak okres oczekiwania na potomstwo przebiega bez żadnych komplikacji i panie mogą chodzić do takich miejsc jak na przykład klub fitness. Kiedy jednak jest to możliwe? O tym wszystkim dowiecie się czytając nasz dzisiejszy wpis.
Czy mogę odwiedzać klub fitness? Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem!
Jesteś w ciąży i także zastanawiasz się czy koniecznie musisz zrezygnować z każdej aktywności fizycznej w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy? Do tej pory chodziłaś na zajęcia, a teraz nie wiesz czy jest to wskazane? Przede wszystkim, musisz porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym. To najważniejszy ruch, który powinnaś wykonać. Trzeba wiedzieć, że w tym temacie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny. W pierwszej kolejności to właśnie doktor odpowiedzialny za prowadzenie przebiegu twojej ciąży musi zdecydować czy możesz wybierać takie miejsca jak siłownia czy klub fitness. Jeśli lekarz zabroni jakiejkolwiek aktywności fizycznej, to koniecznie musisz go posłuchać, aby twojemu potomstwu nic się nie stało. Są bowiem sytuacje, kiedy wykonywanie nawet najprostszych zadań może zagrażać prawidłowemu przebiegowi ciąży. W przypadku niektórych kobiet nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby chodziły na zajęcia i wykonywały pewne ćwiczenia. Twój lekarz prowadzący musi jednak dać ci zielone światło do wykonywania tych czynności.
Klub fitness – jakie ćwiczenia mogą wykonywać kobiety w ciąży, a jakich nie powinny?
Warto powiedzieć , że w przypadku większości kobiet aktywność fizyczna w ciąży jest nawet wskazana – zaleca ją Światowa Organizacja Zdrowia. Według niej, wszystkie panie powinny ćwiczyć przez minimum pół godziny dziennie. Jest to konieczne, ponieważ poród jest ogromnym wysiłkiem i trzeba przygotować się do niego praktycznie jak do maratonu. Trzeba zaznaczyć, że w pierwszym trymestrze powinny ćwiczyć przede wszystkim kobiety, które przed zajściem w ciążę były już aktywne fizycznie. Jeśli do tej pory nie miałaś zbyt dużo do czynienia z takimi miejscami, jak siłownia czy klub fitness, to powinna zacząć ćwiczyć dopiero od 4 miesiąca ciąży. Trzeba podkreślić, że podczas pierwszego trymestru jest największe zagrożenie poronieniem, a osoby niewytrenowane są na ten fakt szczególnie narażone. Oczywiście, treningi nie powinny być intensywne. Warto dodać, że na miesiąc przed porodem większość kobiet powinno już zaprzestać wykonywania jakichkolwiek zadań.
Co do ćwiczeń, są pewne ograniczenia. Oczywiście, każda kobieta może biegać (w odpowiednim tempie) czy wykonywać pewne zadania rozciągające, które nawet sprawią, że ciąża będzie lepiej przebiegać. Dobrze jest też robić ćwiczenia na kręgosłup. Są jednak zadania, których nie można wykonywać. W tej grupie są ćwiczenia w leżeniu na brzuchu. Ponadto, nie można też ćwiczyć mięśnia prostego brzucha. Oprócz tego, trzeba też unikać podskoków czy gwałtownie ruchów. Tętno w trakcie ćwiczeń nie powinno przekraczać zaś 140 uderzeń na minutę.
W trakcie zajęć dla kobiet ciężarnych szczególnie zalecane są takie elementy, jak lekkie rozciąganie ciała, ćwiczenia ogólnowzmacniające całe ciało, część relaksacyjna wraz z nauką oddechu czy ćwiczenia wzmacniające mięsień Kegla.
Komentarze