Coraz więcej osób przekonuje się do zdrowego stylu życia. Polacy zaczynają rozumieć, że regularna aktywność pomaga w walce o lepszą sylwetkę, a także redukuje stres i poprawia samopoczucie. To tylko kilka pozytywów, jakie płyną z uprawiania sportu – nawet na poziomie amatorskim – dlatego nie może dziwić, że tak wiele osób stara się, aby chodzenie na siłownię nie było tylko jednorazowym wybrykiem, a stale powtarzającą się czynnością. Niektórzy jednak wykonują różne rodzaje aktywności fizycznych, ale nie mogą przestać palić. Jak to wpływa na ich organizm? Czy palenie obniża korzyści wynikające z trenowania? Postanowiliśmy obalić wszystkie mity na ten temat, a z naszymi wnioskami możecie zapoznać się poniżej.
Dlaczego nie warto palić papierosów?
Na początek powinniście dowiedzieć się, jaki ogólny wpływ na nasz organizm ma palenie. Trzeba podkreślić, że w skład jednej „fajki” wchodzi mieszanina różnych odmian tytoniu. To już powinno wszystkim z Was dać sporo do myślenia. W tym przemyśle największe zastosowanie mają liście tytonia szlachetnego, które zawierają spore ilości nikotyny. Warto zaznaczyć, że po wypaleniu jednego papierosa do krwi przechodzi około dwóch mg tej substancji. Co zaczyna dziać się z naszym organizmem? Nikotyna przyczynia się do pobudzenia części przywspółczulnej układu nerwowego, a następnie jego porażenia, co powoduje większe znaczenie sekcji współczulnej. Co to dokładnie oznacza? Przewaga części współczulnej nad przywspółczulną sprawia, że następuje wzrost wydzielania adrenaliny do krwi, nasze serce zaczyna mocniej bić oraz mamy do czynienia z podwyższoną wartością ciśnienia tętniczego.
Jak widzicie, wypalenie tylko … jednego papierosa już ma bardzo negatywne działanie. Co dzieje się po kilku „fajkach”? Oczywiście, skutki są jeszcze bardziej opłakane. Tacy palacze muszą liczyć się z tym, że będą odczuwać światłowstręt oraz zmęczenie. Ponadto, może zmienić się ich pojmowanie rzeczywistości, a także dojść do utraty przytomności. Warto zaznaczyć, że palenie dodatkowo mocno uzależnia, osłabia działanie leków i może nawet powodować raka.
Jak palenie papierosów wpływa na kondycję i mięśnie?
Jeśli trenowanie na siłowni stanowi dla Was częsty rytuał, to musicie być świadomi, że palenie papierosów na pewno nie pomoże Wam w osiągnięciu zamierzonych celów. Na sprawność fizyczną składa się wiele elementów – między innymi są to odpowiednio wysokie cechy motoryczne i zdrowe komórki naszego organizmu. Generalnie, chodzenie na siłownię bardzo pomaga, aby mieć odpowiednią kondycję. Jeśli jednak jesteście fanami papierosów, to trudno będzie Wam dojść do konkretnych celów.
Musicie wiedzieć, że szkodliwy dym niszczy mięśnie. W jaki sposób? Trenowanie na siłowni to dla wielu osób szansa na powiększenie muskulatury. W przypadku palenia „fajek” efekty będą jednak znacznie słabsze. Dzieje się tak dlatego, ponieważ komórki mięśniowe w czasie wysiłku – a chodzenie na siłownię się z tym nierozerwalnie wiąże – potrzebują odpowiednich substancji do regeneracji oraz wzrostu. W przypadku osób palących te procesy następują w gorszym stopniu, przez co efekty finalne są mniej zadowalające, niż mogłyby być. Palenie papierosów powoduje też obniżenie kondycji. Wszystko przez nieodpowiednią modyfikację hemoglobiny, która w pewnym stopniu zamienia się w karboksyhemoglobinę – nie potrafiącą przenosić tak ważnego dla nas tlenu. To powoduje, że szybciej męczymy się i mamy mniejszą wytrzymałość. Jeśli zatem chcecie, aby trenowanie na siłowni było optymalne, jak najszybciej zaprzestańcie palenia!
Komentarze