Bardzo dużo osób zastanawia się, jak ćwiczyć na siłowni, aby jak najszybciej zrzucić zbędne kilogramy i poprawić własną kondycję. Na pewno potrzeba systematyczności i odpowiedniej motywacji. Warto też dobrze poznać wszystkie urządzenia, dzięki którym możliwe jest uzyskanie zamierzonych celów. W dzisiejszym artykule postanowiliśmy wymienić najważniejsze zalety ćwiczeń na maszynach oraz wolnych ciężarach. Które z nich sprawiają, że trenowanie na siłowni jest efektywniejsze?
Zalety treningu na wolnych ciężarach
Co ciekawe, większość początkujących je omija i decyduje się na maszyny. Wynika to po części z faktu, że takie osoby dokładnie nie wiedzą, jak ćwiczyć na siłowni właśnie na wolnych ciężarach. Poza tym, te urządzenia wymagają posiadania lepszej techniki. Trenowanie na siłowni przy ich użyciu jest jednak bardzo skuteczne. Musicie wiedzieć, że wolne ciężary angażują do pracy większą liczbę mięśni. Dzięki temu, ćwiczenia z nimi są bardzo efektywne. Ponadto, wprawiają w ruch też mięśnie stabilizujące co sprawia, że w znacznie większym stopniu rozwijają się. Wolne ciężary to też szansa na ćwiczenie naturalnych wzorców, które nie ograniczają aparatu ruchowego.
Jeśli ćwiczymy na stojąco, to trenujemy także równowagę. Musimy skupić się nie tylko na prawidłowym wykonaniu zadania, ale też na zachowaniu optymalnej postawy ciała. Trenowanie na siłowni z wolnymi ciężarami przyczynia się zatem do rozwoju wielu aspektów – nie tylko mięśni, na których nam zazwyczaj najbardziej zależy.
Wolne ciężary zapewniają też większą różnorodność. Możemy przećwiczyć dane mięśnie pod naprawdę wieloma kątami. Dzięki temu, staną się znacznie bardziej wytrenowane. Warto także wspomnieć, że ćwiczenia znakomicie wpływają na całą naszą koordynację ruchową. Plusów jest bardzo dużo, ale trzeba wiedzieć, jak ćwiczyć na siłowni przy ich użyciu, aby sobie nie zrobić krzywdy.
Plusy ćwiczenia na maszynach
Nie da się ukryć, że wykonywanie zadań na maszynach jest prostsze. Wielu początkujących wybiera właśnie je, ponieważ trenowanie na siłowni w ten sposób jest zdecydowanie łatwiejsze. To dobre podejście, ponieważ ćwiczenie na maszynach też ma wiele plusów i pozwala nabyć odpowiednie doświadczenie.
Na pewno są zdecydowanie lepsze do ćwiczeń izolowanych. Angażują mniejszą partię mięśni, ale w niektórych przypadkach jest to wskazane – na przykład, kiedy ktoś przechodzi rehabilitację i zależy mu tylko na konkretnej partii ciała bez angażowania innych, które jeszcze nie są w optymalnej formie.
Wiele osób zastanawia się, jak ćwiczyć na siłowni, aby nie odnieść kontuzji. Trenowanie na maszynach to znacznie mniejsze ryzyko. Dlatego też początkujący nie powinni wybierać wolnych ciężarów, jeśli nie mają jeszcze odpowiedniej wprawy. Tutaj praktycznie nie sposób „złapać” jakiegoś urazu.
Warto dodać, że obsługa maszyn jest również znacznie prostsza. To także dobra opcja dla osób kompletnie „zielonych” czy starszych. Nauka wykonania danego zadania przebiega tutaj o wiele krócej. Istotną zaletą jest też to, że niektóre maszyny umożliwiają utrzymywanie stałego napięcia angażowanych mięśni w każdym momencie wykonywania zadania.
Komentarze