Wiele osób wykonujących ćwiczenia na siłowni chce przede wszystkim poprawić swoją sylwetkę. Jest to możliwe dzięki determinacji, systematyczności oraz odpowiedniej diecie. Kluczowy jest także wybór właściwych ćwiczeń. W ostatnim czasie bardzo popularny jest trening cardio. Co warto o nim wiedzieć? Jak wpływa na zdrowie oraz organizm?
Co to jest trening cardio?
Często jest utożsamiany z treningiem tlenowym albo wytrzymałościowym. Szczególnie poleca się go osobom, które wykonują ćwiczenia na siłowni, aby poprawić sylwetkę oraz zgubić nadprogramowe kilogramy. Trening cardio jest bardzo uniwersalny. Korzystają z niego osoby o różnym stopniu zaawansowania, płci czy wieku. Pomaga nie tylko skutecznie rywalizować ze zbędną tkanką tłuszczową, ale ma także zbawienny wpływ na pracę serca czy układ krążenia. Jest świetny w aspekcie dbania o lepszą wydolność i wytrzymałość. Charakteryzuje się długotrwałym i umiarkowanym wysiłkiem. To pozwala skutecznie spalać tłuszcz w środowisku tlenowym. Na początku jest co prawda spalany glikogen, ale potem – gdy jego zapasy zostaną wyczerpane – zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, co jest bardzo korzystnym zjawiskiem.
Istotne jest to, aby wykonywać ćwiczenia na siłowni przy średnim tętnie – dobrze jest skorzystać z pomocy trenera personalnego, który obliczy tę wartość i będzie pilnował, aby ją utrzymywać. W treningu cardio nie chodzi o to, aby poznać granice swojej wytrzymałości – na to przyjdzie okazja przy okazji innych form treningowych. Wysiłek jest umiarkowany, dlatego zadania mogą być realizowane przez osoby o różnym poziomie zaawansowania. Dobrze jest, aby trenować przy tętnie stanowiącym około 60-70% tętno maksymalnego. Warto zastosować się do tej wskazówki, ponieważ pracując z taką intensywnością można spalić najwięcej kalorii oraz w największym stopniu poprawić wydolność organizmu.
Jak często wykonywać trening cardio?
Ćwiczenia na siłowni w ramach treningu cardio powinny być wykonywane 3 lub nawet 4 razy w tygodniu (w inne dni organizm będzie miał czas na regenerację). Tak jak już zostało wspomniane – wysiłek jest umiarkowany, dlatego zbytnio nie obciąża organizmu. Jedna sesja trwa 30 minut – nawet osoby początkujące nie powinny mieć żadnych problemów ze spełnieniem warunków koniecznych do osiągnięcia maksymalnych efektów.
Jak trening cardio wpływa na działanie organizmu?
Trening cardio nie tylko pomaga zgubić zbędne kilogramy. Systematycznie wykonywane ćwiczenia poprawiają także wydajność serca, które zaczyna lepiej pracować nie tylko w czasie wysiłku, ale również w trakcie spoczynku. Ponadto, poprawia się przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co zapobiega odkładaniu się złogów cholesterolu w ścianach żył oraz tętnic. Dzięki temu, osoby trenujące nie muszą martwić się takimi chorobami jak zator, zakrzepy czy miażdżyca. Trening cardio hamuje też procesy starzenia i pozwala dłużej cieszyć się piękną cerą. Zapobiega cukrzycy czy nadciśnieniu. Może być swobodnie realizowany na rowerze stacjonarnym, stepperze, bieżni czy orbitreku itp.
Komentarze