Na początek zapoznajmy się jakie fazy cellulitu występują i jak je rozpoznać.
Cztery fazy rozwoju cellulitu:
- pierwsza – zmiany nie są widoczne gołym okiem, jednak pod mikroskopem można dostrzec pojawiające się zastoje i obrzęki,
- druga – cellulit jest zauważalny przy chwyceniu fałdu skórnego, oprócz zastojów, zaburzenia struktury tkanki są wyraźne widoczne,
- trzecia – zmiany są widoczne bez złapania tkanki, w pozycji stojącej, wyczuwa się grudkowate zgrubienia tkanki podskórnej, dodatkowo mikroskopowo zauważalne są elementy zwłóknienia,
- czwarta – nierówności są już bardzo nasilone, guzowate stwardnienia są wyraźnie wyczuwalne, mikroskopowo obserwowana jest zaawansowana degradacja tkanki.
U osób szczupłych również bardzo często pojawia się problem z cellulitem. Może wiązać się to z osłabionym krążeniem, a nie tak jak u osób otyłych, gdzie kluczową role odgrywa nadmiar tkanki tłuszczowej. Te przyczyny należy zidentyfikować zawsze przed rozpoczęciem terapii, aby była ona skuteczna. Zazwyczaj powodem powstawania pomarańczowej skórki jest połączenie różnych czynników, które należy zniwelować, aby naprawdę pozbyć się tego schorzenia.
Najbardziej istotnym aspektem wpływającym na kondycje tkanki tłuszczowej jest wpływ żeńskich hormonów na spójność kolagenu oraz dystrybucję i magazynowanie tkanki tłuszczowej. Naukowcy zauważyli, że przewlekła, wtórna reakcja zapalna w działalności hormonalnej w charakterystycznym cyklu menstruacyjnym u kobiet jest przyczyną pogorszenia siatki kolagenowej skóry, co prowadzi do występowania zmian w tkance podskórnej.
Występowanie tego zjawiska w każdym menstruacyjnym cyklu wywołuje przewlekły stan zapalny, który powoduje ciągłe niszczenie kolagenu. Siateczkowe oraz brodawkowate włókna skóry właściwej ulegają osłabieniu, co sprzyja występowaniu nieprawidłowego stanu podskórnej tkanki tłuszczowej. Z tego powodu ważna jest profilaktyka i dbanie o dobrą kondycje krążenia i elastyczność skóry.
Istnieje kilka kierunków leczenia cellulitu. Aby skutecznie się go pozbyć należy poprawić ukrwienie, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej, wyeliminować obrzęki, wyeliminować jony żelaza lub wyregulować hormonalnie organizm. Zawsze powinniśmy zacząć od wnikliwej diagnostyki, którą, co ważne, warto wykonać jeszcze zanim schorzenie będzie widoczne gołym okiem.